S kódem DWS10 sleva -10% na první objednávku!

Automatické hodinky - kompendium znalostí

Červenec 3, 2024
Co jsou automatické hodinky?

Pokud teprve začínáte s dobrodružstvím světa hodinek, může vás překvapit, že ne každý časoměr funguje díky malé stříbrné elektrické baterii umístěné uvnitř pouzdra. V hodinářství rozlišujeme dva základní druhy mechanismů: kvartzní a mechanické vybavené manuálním nebo automatickým nátahem.

Zatímco ty první potřebují externí zdroj energie k fungování, ty druhé čerpají energii ze zásobníku s pružinou poháněnou umístěnou v bubnu. V článku přineseme všechny nejdůležitější informace o automatických hodinkách — zde je třeba zdůraznit, že se jedná o obecné označení, které se vztahuje na mechanické hodinky vybavené modulem automatického nátahu.

Jak funguje automatické hodinky?

Předtím než se ale dostaneme k jádru věci, tedy jak fungují automatické hodinky, je třeba vysvětlit základní rozdíl mezi manuálním a automatickým nátahem v tradičním mechanickém stroji. V prvním případě je nátah pružiny poháněný ručním otáčením korunkou až do pocitu odporu. V případě automatického nátahu vestavěný vahadlo se otáčí při každém pohybu zápěstí, neustále natahující pružinu pohonu v hodinkách.

Vahadlo natahující pružinu

Obecný princip fungování mechanických hodinek spočívá v ukládání energie do pohonu, která je následně přeměňována na otáčivý pohyb a přenášena převodovkami a úchopem do regulačního orgánu. U automatických hodinek čerpajících energii z náhodných pohybů ruky se používá vahadlo (rotor), které prostřednictvím spojek natahuje pružinu v bubnu, zajišťující nepřetržitý chod hodinek po určitý počet hodin. V závislosti na typu mechanismu je dosažena různá rezerva chodu - tj. zásoba energie nezbytná k správnému fungování hodinek po sundání z ruky.

Kdo vymyslel automatický nátah v hodinkách?

První modul automatického nátahu vymyslel v roce 1777 Abraham-Louis Perrelet, talentovaný švýcarský hodinář, který po letech neúspěšných experimentů zrealizoval účinný systém hromadění energie v bubnu pružiny pomocí kovového vahadla. Bohužel jeho použití v kapesních hodinkách nebylo zcela úspěšné, a tak byl automatický nátah na dlouhou dobu opomenut.

Abraham-Louis Perrelet

Až v roce 1924 díky britskému hodináři Johnu Harwoodovi byl znovu vymyšlen a patentován první automatický náramkový hodinky.

Jak poznat, že jsou hodinky automatické?

Rozpoznání automatických hodinek není úplně obtížné, pokud víte, na jaké detaily si dát pozor. Zde jsou některé základní charakteristiky automatických hodinek:

  • Pierwszą elementarną cechą je plynutí sekundové ručičky, což platí jak pro automatické, tak mechanické hodinky s manuálním nátahem. V kvartzních hodinkách se sekundová ručička pohybuje každou sekundu.
  • Dále je třeba věnovat pozornost ciferníku hodinek. Většina automatických hodinek má nápis „Automatic“ na ciferníku. Existují také další označení, jako např. „Self-winding“ nebo „Automatic Movement“.
  • Dobré je také otočit hodinky na druhou stranu. Automatické hodinky často mají průhledné dno, skrz které je vidět mechanismus s otáčejícím se vahadlem. Pro jistotu můžete pohybovat hodinkami, abyste jasně viděli otáčející se rotor, který hromadí energii v bubnu pružiny.
  • Nesmíme také zapomenout na váhu hodinek, ty s automatickým mechanismem jsou výrazně těžší než jejich kvartzní verze.

Vlastní mechanizmus nebo „in-house“ – co to znamená?

Téma vlastních mechanizmů nebo „in-house“ je důležité pro mnoho vášnivých sběratelů a fanoušků hodinářství, ale ne každý ví, o co vlastně jde.

V oblasti mechanických hodinek označení in-house znamená, že mechanismus daných hodinek byl kompletně navržen, sestaven a složen výrobcem, bez použití služeb nebo dílů od externích dodavatelů. To lze přirovnat k vytvoření uměleckého díla od základu – od prvního náčrtu po poslední šroubek. Hodinky s „in-house“ mechanismem jsou obvykle více ceněny sběrateli a milovníky tradičního řemesla. Jsou symbolem prestiže a nejvyššího uměleckého řemesla dané značky. Termín „in-house“ často nahrazuje „vlastní mechanismus“, „autorský“ nebo „vlastní konstrukce“. Všechny tyto termíny znamenají totéž.

V naší nabídce máme značky jako Ball, Frederique Constant nebo Fortis, které nabízejí modely s vlastními výrobními mechanismy. Doporučujeme si naši nabídku prohlédnout.

Je potřeba servisovat automatické hodinky?

Mnoho lidí se ptá, zda je potřeba servisovat automatické hodinky. Odpověď na tuto otázku je jednoznačná: ANO! Mechanismus automatických hodinek lze přirovnat k motoru v automobilu, i když neobsahuje složité elektronické systémy. Aby fungoval bezproblémově a vždy ukazoval čas s maximální přesností, je nutné ho pravidelně servisovat. Skládá se totiž z mnoha drobných a citlivých mechanických prvků, které musí spolupracovat v naprosto dokonalém souladu.

Servis automatiky

V automatických hodinkách se stejně jako v motoru auta časem hromadí různé nečistoty a maziva ztrácejí své vlastnosti. Stejně jako u auta je potřeba měnit olej, u automatických hodinek je třeba měnit maziva a provádět úpravy. Také některé součásti mechanismu mohou být opotřebeny. Pravidelné servisování mechanizmu automatických hodinek je klíčové pro jejich dlouhověkost a spolehlivost.

Servis automatických hodinek se obvykle doporučuje každých 4-5 let, pokud výrobce neudává jinak. Jak vypadá takový servis v praxi? Zatímco hodinky jsou na stole zkušeného hodináře, jsou rozloženy na jednotlivé části. Poté jsou všechny díly po důkladném čištění kontrolovány z hlediska jejich kvality, znovu složeny a nově mazány. Před definitivním uzavřením pouzdra hodinář nastavuje mechanismus a mění všechny těsnění na nové. Poté jsou hodinky testovány na přesnost chodu a voděodolnost. Volitelně se provádí leštění pouzdra a náramku. Výsledkem je spolehlivé fungování hodinek jako v den jejich zakoupení.

Po důkladném servisu v Doliński Watch Service se můžete těšit na dodatečnou 2letou záruku na správný chod mechanismu.

Hodinky po servisu

Opomenutí servisu může mít negativní dopad na správné fungování hodinek a vést k jejich poruše, což bývá spojeno s vysokými náklady na opravu. Je dobré si uvědomit, že automatické hodinky je nejlepší servisovat u autorizovaných nebo renomovaných servisních center, které poskytují služby na nejvyšší úrovni a disponují moderním značkovým vybavením. Jsme přední centrální servis v Polsku již několik generací, a díky důvěře, kterou nám věnují největší výrobci hodinek, máme přístup ke všem originálním servisním dílům značek.

Jsou automatické hodinky přesné?

Mechanické hodinky, včetně automatických, patří mezi přesné, ale ne tak přesné přístroje na měření času jako jejich kvartzní verze. Přesnost závisí na mnoha faktorech a může se měnit v závislosti na různých vnějších podmínkách. Všechny mechanické hodinky mají tendenci ztrácet nebo získávat několik sekund denně, což je zcela přirozený jev. Děje se tak vlivem gravitace, ale nejen toho. Na přesnost měření má vliv i naše každodenní aktivity, stupeň natažení pružiny pohonu, teplota nebo magnetické pole. Nicméně v dnešním hodinářství není žádný problém dosáhnout velmi vysoké přesnosti měření. Výrobci se v současnosti snaží dosáhnout větší přesnosti chodu. Chcete-li mít jistotu, že kupujete přesné automatické hodinky, doporučuje se vybírat ty, které jsou opatřeny certifikátem chronometru COSC, který potvrzuje přesnost mechanismu na minimální úrovni -4/+6 sekund denně.

Certifikát COSC

Jak dlouho by měly být noseny automatické hodinky?

Aby měl automatický hodinky správně navinutý pružinový mechanismus a fungoval správně, musí být nošen na zápěstí po určitou dobu během dne. V závislosti na konstrukci mechanismu a životním stylu je tato doba obvykle kolem 10 hodin. Lidé s vyšší aktivitou, kteří často pohybují rukama, potřebují méně času na optimální navinutí pružiny. Pravidelné nošení automatických hodinek je nejlepší způsob, jak zajistit jejich nepřetržitý chod.

Lze spát s automatickými hodinkami?

Z technického hlediska nejsou žádné překážky pro spaní s automatickými hodinkami na zápěstí. Nicméně jak to v životě bývá, existují výhody i nevýhody tohoto řešení. My se ale zaměříme spíše na nevýhody, protože jich je mnohem více. Kromě pohodlí existuje riziko mechanického poškození. Při spaní můžete nechtěně uhodit hodinkami o tvrdý povrch, například o rámování postele. Dále je třeba vzít v úvahu i otázku hygieny. Nošení hodinek 24 hodin denně může vést k hromadění nečistot a potu pod krytem, řemínkem nebo náramkem, což může špatně ovlivnit pokožku. Závěrem lze říci, že s hodinkami lze spát, ale měli byste zvážit, zda je to pro vás pohodlné a praktické.

Co není vhodné dělat s automatickými hodinkami?

Hodinky vybavené mechanismem s automatickým natahováním jsou velmi přesné nástroje pro měření času, které vyžadují odpovídající péči. Největší nebezpečí představují silné nárazy a pády z významné výšky. Je také vhodné chránit hodinky před nadměrnými vibracemi. Dalším vážným nebezpečím je vysoká intenzita magnetického pole. Velmi negativně ovlivňuje přesnost ukazatelů mechanismu, proto je třeba automatické hodinky držet mimo elektrická zařízení, jako jsou televize, reproduktory atd. Extrémní rozdíly v teplotách také neprospívají. Doporučuje se vyhýbat rychlému přechodu z velmi vysoké teploty na extrémně nízkou, například na pláži - přechod do studené vody po opalování a vystavení hodinek slunci. Kromě toho se nedoporučuje ruční přetáčení na sílu, i když většina automatických hodinek má speciální ochranný systém proti "přetočení", příliš silné otáčení korunkou může způsobit poruchu mechanismu. Pokud jde o korekci ukazatelů datumu, je třeba poznamenat, že se to nedělá mezi 22:00 a 02:00 hodinou. Právě v této době dochází k automatickému procesu změny data a naše zásahy mohou způsobit poškození mechanismu. Na závěr je třeba zmínit i kontakt s vodou. Každé automatické hodinky mají stanovenou určitou třídu vodotěsnosti nebo její absenci. V tomto ohledu byste se měli striktně řídit pokyny výrobce. Po koupi každého časovače je povinné pečlivé seznámení se s návodem k obsluze.

Dnes mnoho výrobců jako Longines, Tissot, Certina nebo Ball používá vlastní patentované technologie k boji proti všem výše uvedeným jevům. Ačkoli se zdá, že otázky vlivu magnetických polí nebo nárazů již nejsou v mnoha hodinkách žádným problémem, stále doporučujeme zdravý rozum a opatrnost.

Je možné ručně navinout automatické hodinky?

Většina moderních automatických hodinek umožňuje ruční natahování pružiny bez rizika jejího poškození. Nicméně doporučujeme to dělat sporadicky, pouze v případě, že se hodinky zcela zastaví. V konečném důsledku nebyl automatický natahování vytvořen pro to, aby byly časoměry navinuty pomocí korunky. Pro ty, kteří chtějí, aby jejich automatické hodinky byly vždy připraveny k použití, doporučujeme se seznámit s naší nabídkou rotomaty. Jedná se o zařízení, která speciálním způsobem simulují pohyb zápěstí pro navinutí mechanismu hodinek, když je nenosíte. Tím se nejen zachová lepší stav mechanismu, ale také se prodlužuje jeho životnost.

Stojí za to koupit automatické hodinky?

V době všeobecné digitalizace, kdy téměř každé elektronické zařízení ukazuje aktuální čas, se automatické hodinky jeví jako velmi uvážená volba. Časoměr vybavený tradičním mechanismem s automatickým natahováním není jen nástrojem pro měření uplynulého času, ale především dílem inženýrství a mikromechaniky. Srdce automatických hodinek se skládá dokonce z několika set dílů vyrobených s maximální přesností. Nošení hodinek s automatickým natahováním na zápěstí znamená také nošení historie hodinářství. Samozřejmě automatické hodinky vyžadují odpovídající péči, pravidelné nošení a servisování každých pár let, ale není to kouzelné? V světě jednorázových předmětů jsou automatické hodinky symbolem trvanlivosti předávané z generace na generaci. V našem obchodě nabízíme široký výběr dámských a mužských hodinek s automatickým natahováním.

Proč jsou automatické hodinky tak drahé?

Začněme tím, že ne všechny automatické hodinky jsou velmi drahé. Na trhu je mnoho známých značek, které nabízejí výrobky vynikající kvality za velmi přijatelnou cenu. Mezi tyto výrobce patří například Tissot, Certina, Seiko nebo Atlantic. Nicméně, odpovídajíc na otázku výše, je třeba vzít v úvahu mnoho faktorů. Automatické hodinky, konkrétně jejich mechanismy, jsou vyráběny z materiálů nejvyšší kvality a montovány pouze kvalifikovanými hodináři. Jejich dovednosti nejsou pouze znalosti v oblasti mechanického inženýrství , ale také dědictví hodinářského umění a historie za každou značkou, která tyto mechanismy navrhuje.

Počet použitých dílů závisí na složitosti jejich konstrukce. Více složité hodinky, rozšířené o další ukazatele nebo funkce, jsou mnohem dražší. Navíc vyžadují obrovské úsilí a odborné znalosti získané po desetiletích. Výroba automatických hodinek vyžaduje specializované stroje, které dokážou vyrábět velmi malé díly s přesností 1-2 mikronů. Velkou část ceny tvoří také samotná rozpoznatelnost a prestiž dané značky. Existuje mnoho dalších faktorů, které ovlivňují, kolik peněz zanecháme v pokladně, ale tyto uvedené jsou klíčové.