V roce 1856 byla založena firma Eterna na základech tradiční hodinářské řemeslné dovednosti, která vytvářela nejvyšší kvalitu mechanických časoměrů. Během více než 150 let existence přinesla do světa hodinářství mnoho inovací, jejichž použití najdeme dnes prakticky ve všech mechanických a kvartzových hodinkách.
Práce hodinářů společnosti Eterna na neustálém zdokonalování a rozvoji svých produktů trvá více než půl století. Obrovské zkušenosti v hodinářském řemesle a snaha o dokonalost jim nedovoluje spočinout na vavřínech a hnene je hledat nová řešení. Hodinky Eterna spojují nejlepší technická řešení, která jsou výsledkem mimořádné inovativnosti společnosti, s vkusným estetickým cítěním založeným na dlouholeté tradici vytváření výjimečných časoměrů.
Nejlepším způsobem, jak zjistit, co je dokonalost, je nosit hodinky Eterna na ruce.
1850 - První hodinky Dr. Girard & Schild. Dne 7. listopadu 1856 doktor Joseph Girard, 28letý učitel Urs Schild, založili hodinářskou továrnu "Dr Girard & Schild". Osm let poté byla společnost převedena na písemné vzájemné práva a povinnosti zaměstnanců a zaměstnavatelů.
1860 - Dr. Girard, lékař z povolání, prodává své akcie za 35 000 švýcarských franků svému žákovi Urovi Schildovi, aby se mohl plně věnovat svému původnímu povolání.
1870 - Manufaktura zavádí první automatizované vodou a parou poháněné stroje. Firma se stává výrobcem prvních hodinek, které byly postaveny zcela vlastními silami.
1880 - V roce 1889 se poprvé objevuje název Eterna na ciferníku kapesních hodinek.
1890 - Společnost se stává společností Gebr.Schild s Elise, Walterem, Maxem a Theodorem Schildem jako partnery. V roce 1899 inženýr mechanik Theodor Schild přebírá vedení manufaktury Eterna na 33 let.
1900 - Eterna intenzivně a brzy začíná zaměřovat na náramkové hodinky, novou hvězdu na obloze hodinářství. To je dokázáno patentem na speciální pouzdro hodinek s pohyblivými bezpečnostními držáky v roce 1904. O čtyři roky později Eterna podává patent na první na světě náramkové hodinky s budíkem.
1910 - V roce 1910 porota na Světové výstavě v Bruselu uděluje Eterně Velkou cenu. O čtyři roky později na Švýcarské národní výstavě Eterna představuje první sériově vyráběných náramkových hodinek s budíkem.
1920 - V této dekádě Eterna vyrábí a prodává více než 1 milion mechanismů během jednoho roku. Představuje také hodinky vestavěné do zapalovačky, které jsou natahovány zapalováním zapalovačky (patent Eterna Hexa).
1930 - Eterna představuje nejmenší sériově vyráběné dámské mechanické hodinky nazvané podle svého tvaru "Baguette". Tento model se rychle stává bestsellerem. V roce 1932 se firma rozděluje na dvě akciové společnosti: "ETA AG" - výrobce mechanismů a Eterna AG - výrobce přesných hodinek. Navíc Eterna začíná vyrábět náramkové hodinky s chronografem a nové čtvercové hodinky s revolučním systémem rychlého vynulování "sweep second".
1940 - Rok 1948 - narození automatických mechanismů s kuličkovým ložiskem, které snižuje tření. Mechanismy Eterna-Matic se stávají standardem pro automatické hodinky. Na památku této revoluční inovace Eterna do svého loga zavádí pět kuliček symbolizujících ložisko.
1950 - Desetiletí pro Eternu! V 100. roce existence firmy je vyroben velmi tenký model "Centenaire" s automatickým mechanismem. "Golden Heart" je vrcholem v segmentu dámských hodinek. Nejmenší automatický mechanismus na světě s masivním zlatým rotorovým hřebenem nosily herečky Gina Lollobrigidová a Brigitte Bardot. Eterna také představuje model "Kon Tiki 20", který je poctou výpravě norského objevitele Thora Heyerdahla v roce 1947.
1960 - Eterna-Matic 3000 Dato z roku 1962 je nejtenčí pánské hodinky s automatickým mechanismem a datováním. Výška mechanismu je 3,6 mm. Model "Sahida Automatic" má výšku pouze 4 mm!
1970 - Dekáda elektroniky. Nejprve Eterna uvedla na trh Eterna Sonic, první náramkové hodinky s elektronickým mechanismem vybaveným rezonátorem, a v roce 1974 vytvořila první hodinky s kvartzním mechanismem. S hodinkami Estrellita Quartz Eterna vytvořila v roce 1979 další rekord: nejmenší vodotěsné hodinky, které kdy byly vyrobeny. Jejich mechanismus váží pouze 1,06 grama.
1980 - Řada Museum láme rekord tenkosti ve všech kategoriích. Kvartové hodinky v tomto případě mají výšku pouhých 0,98 mm. 8. května Eterna obdržela Grand Prix Triomphe de l'Excellence Européenne za významné úspěchy v oblasti obrazu Evropy.
1990 - V říjnu společnost F.A.P. Beteiligungs GmbH prof. Ferdinanda Alexandra Porsche přebírá Eternu. O tři roky později Eterna uvádí na trh svou první kolekci Porsche Design.
2000 - Eterna se vrací do elitního kruhu pravých mistrů a v roce 2004 vytváří kalibr 6036, v následujících letech vyrábí ultra-tenký automatický mechanismus 3030, v roce 2007 kalibr 6037 a padesát let po Eterna-Matic "Spherodrive" znovu zdůrazňuje význam malých kuličkových ložisek v mechanismech hodinek v roce 2009.
2010 - Představení modelu Madison Eight Days s moderním kalibrem 3510. Ručně natahovaný mechanismus má revoluční Spherodrive s impozantní rezervou chodu 8 dní.