Používání hodinek v podmínkách vysoké vlhkosti vyžaduje znát a dodržovat některá velmi důležitá pravidla. Třídu voděodolnosti našich hodinek určuje gradace ve formě speciálního označení na zadní straně pouzdra nebo ciferníku. Právě třída voděodolnosti rozhoduje o tom, zda si v nich můžeme umýt ruce nebo se při nošení koupat či plavat.
Příliš pozdní reakce na zaplavení hodinek může způsobit úplné poškození mechanismu!
Výrobci uvádějí svá označení v atmosférách, barech, metrech nebo jiných třídách vzduchotěsnosti. Obvykle to vypadá takto:
- Vodotěsné nebo bez pečeti :
hodinky s tímto označením nejsou voděodolné a mohou zvlhnout i při mytí rukou. - 30m = WR30 = 3ATM = 3Bar :
pouze náhodný kontakt s vodou. Třída voděodolnosti umožňující potřísnění při mytí rukou. - 50 m = WR50 = 5 ATM = 5 barů :
hodinky s touto třídou voděodolnosti umožňují koupel ve vaně. V bazénu se v nich stejně koupat nedá. - 100 m = WR100 = 10 ATM = 10 Bar :
s vodotěsností 100 m můžeme v hodinkách bez obav plavat a dokonce se i potápět bez potápění a kyslíkové nádrže. - 200 m = WR200 = 20 ATM = 20 Bar :
Třída vodotěsnosti 200 m nám umožňuje plavání a potápění. - 300 m = WR300 = 30 ATM = 30 Bar :
hodinky s třídou vodotěsnosti 300 m jsou hodinky, ve kterých se můžete potápět s válcem až do několika desítek metrů. - více ...
třídy nad 300m jsou profesionální potápěčské hodinky.
Někteří lidé si pletou třídy voděodolnosti s počtem metrů, do kterých můžete jít pod vodu. Pokud na hodinkách vidíme značku 30 m, neznamená to, že hodinky mohou jít 30 metrů pod vodní hladinu. Označení 30 m = WR30 = 3 ATM = 3 Bar je podpořeno zkouškami v laboratorních podmínkách za statického tlaku.
Co znamená pojem statický a dynamický tlak?
Představte si hodinky ponořené v bazénu. Pokud je zcela nehybný, je vystaven statickému tlaku. Když pohybujeme rukou, na které máme hodinky, vytváříme další dynamický tlak. Odolnost vody cítíme stejně jako těsnění našich hodinek. Pod samotnou hladinou vody jsme tedy jedním pohybem ruky schopni vyvinout na hodinky stejný tlak, jako by byly nehybně ponořeny v hloubce několika metrů l.nebo hlouběji. Vzhledem k tomu, že neustále pohybujeme rukama pod vodou a vyvíjíme na hodinky mnohem větší tlak (dynamický), než kdyby byly zcela nehybné, nemůžeme předpokládat, že třída vodotěsnosti 30 m nám umožňuje jít 30 metrů pod vodu.
Tlačítka hodinek pod vodou.
Při pod vodou, nebo dokonce při koupání nebo používání hydromasáže nepoužívejte žádná tlačítka a nemanipulujte s korunkou hodinek. Hodinky se šroubovací korunkou by ji měly mít pevně přišroubovanou. Měli byste se také ujistit, že sklíčko hodinek není rozbité, prasklé nebo jinak poškozené. Pod vodou nepoužíváme chronograf (stopky), nenastavujeme čas, datum atp.
Tepelný šok.
Je třeba se vyvarovat náhlých změn teplot působících na hodinky. Neponořujte jej do studené vody, když byl právě nahřátý při opalování a naopak. Náhlé změny teplot mají na hodinky zničující vliv i s třídou vodotěsnosti 100 m. V důsledku rychlé změny teploty uvnitř hodinek může uvnitř hodinek kondenzovat vzduch. Pod sklíčkem se pak může nashromáždit malé množství vody, které budí dojem „zamlžení hodinek". Jde o přirozený jev efektu kondenzace vlhkosti. Hodinky se zamlženým sklíčkem je třeba co nejdříve odeslat do hodinářského servisu.
Proč je to tak důležité?
Nedostatek správného servisu po vniknutí vlhkosti dovnitř hodinek může způsobit korozi nejdůležitějších a velmi přesných prvků mechanismu, což následně povede k poškození hodinek. Často po ignorování následků zaplavení hodinek není možné opravit a obnovit jejich mechanismus k životu. Náklady na výměnu mechanismu jsou mnohem vyšší než jeho údržba a mohou se pohybovat od několika stovek až po několik tisíc zlotých (v závislosti na značce a modelu hodinek). Proto je údržba hodinek, zejména mechanických a automatických, tak důležitá.
Značkové hodinky jsou mnohem lépe chráněny proti zaplavení. Disponují kvalitním tlakovým těsněním, které při vyšších třídách voděodolnosti, např. 200-300 m, lépe odolává teplotnímu šoku, což snižuje pravděpodobnost vniknutí vody nebo kondenzace vlhkosti.
Po výměně baterie moje hodinky ztratily voděodolnost.
K tomu dochází, když jsou hodinky špatně zavřené, nebo hodinář nevěnoval pozornost stavu těsnění, nebo je špatně umístil do pouzdra hodinek. Výměna baterie je výbornou příležitostí, jak zkontrolovat stav těsnění našich hodinek, ale také jejich poškození. Zdánlivě jednoduchá akce se může stát počátkem problémů v našich hodinkách, vyplývajících z nedbalosti osoby, která hodinky otevírá, nebo z nedostatku zkušeností nebo vhodných zařízení. Baterie by měly být vyměňovány pouze v certifikovaných opravnách hodinek s příslušnými oprávněními, kvalifikací a vybavením.
Pravidelná kontrola hodinek.
Hodinky podléhají pravidelné kontrole stejně jako auta nebo jiná mechanická zařízení. Vyžadují péči a údržbu. Pouze pravidelně servisované hodinky nám dají 100% jistotu o jejich stavu a voděodolnosti. Firma Doliński Watch Service jako jedna z mála v Polsku disponuje tlakovou komorou pro kontrolu těsnosti hodinek od základních až po profesionální potápěčské modely, technologicky vyspělá zařízení a uznávané hodináře, což je potvrzeno řadou certifikátů kvality .