S kódem DWS10 sleva -10% na první objednávku!

V této příručce se dozvíte:

  • jaké jsou rozdíly mezi různými typy hodinek (quartzové, automatické, atd.)
  • co potřebujete vědět, abyste se v rozhovoru s prodejcem cítili sebejistě
  • jako když si koupíte hodinky, abyste se ochránili před vyhazováním peněz do kanálu
  • což znamenají obtížné pojmy používané prodejci hodinek
  • jak si vybrat své první hodinky, abyste s nimi byli spokojeni po mnoho let
  • co musíte udělat, aby vám vaše automatické hodinky sloužily mnoho let

 

Hodinky jsou dnes nejen praktickým nástrojem pro měření času, ale především módním a prestižním doplňkem každodenního i společenského oděvu. Hodinky jsou stále oblíbenější, protože každým rokem mezi lidmi roste povědomí o jejich potřebě.
Hodinky ušly velmi dlouhou cestu, mnohem delší než jakákoli lidská historie. Náramkové hodinky začaly své dobrodružství ve 20. století a jejich evoluce z nich dnes udělala prestižní zařízení, respektované nejen kvůli hodinářskému umění, ale především kvůli nadčasovým hodnotám.

Vývoj a pokrok způsobily, že dnešní technologie již nejsou pro mnohé srozumitelné. Dnešní funkce, které nám hodinky nabízejí, se dotýkají záležitostí, které jsme si v minulosti nedokázali ani představit.

Stojíme v obchodě na straně zákazníka a představujeme si, jak těžké může být dnes vybrat si z několika tisíc hodinek. Procházení nabídek v internetových obchodech není jednodušší. Procházíme stránky jednu po druhé, prohlížíme si hodinky různých značek a ve skutečnosti se často ukazuje, že nedostatek základních znalostí o hodinkách se stává nepřekonatelnou bariérou. To nám neumožňuje pochopit rozdíly například mezi quartzovými hodinkami a mechanickými.
Tuto příručku jsme vytvořili tak, aby pro vás byla volba hodinek vědomým rozhodnutím, které vám umožní se z nich těšit po mnoho let. Aby byl nákup hodinek radostí.

- Nákup prvních hodinek -

Zde je návod, jehož prostřednictvím se dozvíte vše, co potřebujete vědět, abyste si hodinky zamilovali a tuto lásku si náležitě pěstovali. Zjistěte, jak koupit hodinky, abyste nelitovali utracených peněz a vyhnuli se pocitu zmeškaného nákupu. Muž a hodinky jsou dlouhodobý vztah, někdy i na celý život. Zjistěte vše, co potřebujete vědět, když jdete do obchodu.

Nespěchej

Spěch, jako v mnoha případech, je také špatným rádcem. Koupě prvních hodinek s precizním mechanismem uvnitř a ne jen kousku křemene s baterií je přelomovým okamžikem ve vašem životě. Nadšenci hodinek řeknou, že toto je okamžik proměny z chlapce na muže, z dívky na ženu. Nákup hodinek je podobný jako nákup auta nebo vlastního bydlení. Máme obrovské možnosti a omezuje nás pouze naše představivost, bohatství a někdy i bonita. Je to nákup, se kterým budeme žít mnoho let, možná i celý život, proto je třeba jej beze spěchu promyslet. Pokud jsou to vaše první hodinky, nezapomeňte je neladit k jednomu oblečení. Budete ho nosit každý den, proto by měl být vzhledově dostatečně univerzální, abyste ho nemuseli sundávat, ať už do práce nebo na důležitý večírek.

Levné, drahé hodinky

Při hledání hodinek si dejte pozor na padělky. Kupujte hodinky pouze v autorizovaných prodejnách nebo u hodináře. Vyhněte se nákupu svých prvních hodinek z druhé ruky nebo vědomému výběru padělaných modelů velmi drahých hodinek. Paradoxem je, že i přes poloviční cenu se z dlouhodobého hlediska tento nákup prodraží a může se ukázat i jako velmi špatné rozhodnutí. Přijde čas, kdy vaše mechanické hodinky budou potřebovat údržbu, nebo prostě selžou, zmagnetizují se a budete je muset vzít k hodináři. Na neoriginální mechanismy prostě nejsou díly! Takové hodinky jsou vyráběny s ohledem na snadný a rychlý zisk. Padělek drahých hodinek, přestože stojí polovinu ceny originálu, není levný. Utratit pár tisíc zlotých za model bez budoucnosti by bylo dobré řešení pro váš rozpočet. Nejhorší nápad je koupit levné falešné hodinky „za 5 dolarů“. Jsou vyrobeny z nejkvalitnějších materiálů a po několika měsících, ne-li několika dnech se porouchají. Koupě takových pseudo hodinek jsou prostě vyhozené peníze.

Univerzální hodinky neexistují, stejně jako neexistují univerzální auta. Pokud jsou to vaše první hodinky, nepřehánějte to s funkcemi, protože zvyšují cenu a stejně je pravděpodobně nevyužijete. Univerzální hodinky z hlediska funkcí neexistují, takže pro začátek žádné shledejte hodinky, se kterými přistanete v letadle a jdete na důležitý večírek, pouze takové, které budou odrážet vaši osobnost, zdůrazní třídu a doplní váš vzhled. Vyberte si hodinky, které můžete nosit stále, které se budou hodit k tričku i obleku. Myslete na svůj šatník. Pamatujte si, jakou barvu mají vaše opasky a boty, protože se předpokládá, že barvy hodinek by měly ladit s těmito dvěma věcmi. K obleku si rozhodně neberte sportovní model a k teplákům klasický. Nejlépe zde fungují klasické modely. Jedná se o hodinky, jejichž design je téměř nadčasový. Pokud bylo něco v módě před 40 lety a stále se vyrábí, pak si můžete být jisti, že za dalších 50 let budou vaše hodinky stále trendy. Klasika nepomíjí – je vždy nadčasová.

Bateriový nebo natahovací?

Bateriové hodinky jsou quartzové hodinky. Jejich přesnost je vždy přesnější než u mechanických hodinek, ale největší emoce vzbuzují právě mechanické hodinky. To je způsobeno skutečností, že mechanické hodinky mají skutečný mechanismus skládající se z mnoha prvků, které spolupracují. Jedna část závisí na druhé, pracují neustále a dělají velmi komplikovanou práci. Takové hodinky překypují životem a předávané z generace na generaci získávají nadčasové a neocenitelné hodnoty. Říká se, že mechanické hodinky mají duši, která quartzovým hodinkám chybí. Typy hodinek rozdělujeme do tří hlavních skupin v závislosti na mechanismu, který máte:

  1. Quartz hodinky - mechanismus je elektronický systém napájený baterií. Vyznačují se velmi vysokou přesností chůze. Jedná se o nejběžnější hodinky v obchodech.
  2. Mechanické hodinky - komplexní mechanismus skládající se z mnoha vzájemně se ovlivňujících prvků. Méně přesný než quartzový strojek, ale oceňovaný pro svou nadčasovou hodnotu. Hodinky se ručně natahují otáčením korunky, většinou jednou denně.
  3. Automatické hodinky - mají mechanismus jako mechanické hodinky, až na to, že pružina hodinek se navíjí pohybem rotoru. Nositel hodinek je tedy nemusí natahovat. Mechanismus se automaticky natahuje při nošení hodinek na zápěstí. Toto je nejoblíbenější forma pružinového mechanismu.

Hledejte znalosti, ptejte se

Nemáte se za co stydět, když nepoznáte rozdíl mezi chronografem a chronometrem. Prodejci jsou tu, aby vám pomohli. Většina z nich sama tyto rozdíly před vstupem do tohoto prestižního odvětví neznala. Byla by škoda tyto detaily neznat a nezeptat se před výběrem mechanických hodinek. Internet může být dokonalým doplňkem těchto znalostí. Nepřeceňujte však informace obsažené na webu. Vždy se vyplatí ověřit si to u kompetentního hodináře. Kdo, když ne on, má největší zkušenosti se znalostí mechanismů? Je to také skvělá příležitost ověřit si reálnou podobu hodinek, které jste viděli na internetu. Dotek chladné oceli na zápěstí nenahradí ani nejmodernější prezentace na webových stránkách.

potápíš se? Nebo letíte letadlem?

Pokud plánujete nákup hodinek s doplňkovými funkcemi, musíte pamatovat na to, že každá taková funkce u mechanických hodinek představuje další komplikaci mechanismů, a tedy další náklady. Co se týče doplňkových řešení, většinou najdeme chronograf, tedy stopky, GMT čas - druhé časové pásmo, nebo i dvojité zobrazení data s rozdělením na den v měsíci a den v týdnu. Zvažte, zda sáhnout hlouběji do peněženky, pokud se budete potápět do hloubky 100 metrů nebo používat stopky. Většinu doplňkových funkcí hodinek nevyužijete, ale jsou zajímavou změnou vzhledu hodinek. Pokud jsou to vaše první hodinky, nezaměřujte se příliš na vychytávky.

Netahej se za vlasy

Při rozhodování o hodinkách s náramkem věnujte pozornost tomu, zda jsou jejich články celonerezové nebo lisované / válcované. Přestože dnes mají všechny značkové hodinky celočlánkové náramky, pozorování ukazuje, že hodinky se starým typem článkové konstrukce najdeme na pultech obchodů i dnes. Celočlánkový náramek při nošení netahá za vlasy na ruce.

Kolik hodinek by měl vlastnit skutečný muž?

V branži se říká, že tolik, kolik si může dovolit. Nemusíte si kupovat hodinky na každý den v týdnu. Pro začátek vám stačí jedna klasická postava. Dejte si trochu času. Seznamte se, naučte se spolu komunikovat a teprve potom přemýšlejte o druhé hodince.

Přizpůsobte si jej zápěstí

Když kupujete hodinky na náramku, řekněte prodejci, aby vám je napasoval na ruku. Tato služba je vždy zdarmaa během nákupu. Hodinky se na vašem zápěstí nemohou otáčet, ale ani by vás neměly svírat. Oba se musíte cítit pohodlně. Otočné hodinky na zápěstí se mohou při nošení a provádění každodenních činností nevědomky poškodit nebo poškrábat.

- Postarejte se o své hodinky -

Hodinky jsou vaším přítelem, protože vám říkají čas, který reguluje váš život. V každé situaci se musíte jeden na druhého spolehnout. On závisí na vás, vy na čase. Platonická láska zde nemá budoucnost. Je to určitě dlouhodobý vztah. Musíte vědět, jak se o hodinky starat, naučit se pár jednoduchých návyků, díky kterým vám hodinky budou sloužit dlouhá léta. Jde o směs, která bude podrobena mnoha tvrdým testům, teplotním výkyvům, bude vystavena škrábancům, škrábancům a dokonce i silným nárazům. Tento vztah neobstojí ve zkoušce času, pokud mu nebudete každý den věnovat trochu pozornosti.

Vyměňte olej

Výrobci hodinek doporučují vyměnit maziva a mazací oleje alespoň jednou za 3 roky. Je to jako v autě, kde je také potřeba čas od času vyměnit olej nebo kapalinu do chladiče. V hodinkách je spousta malých a velmi přesných prvků, které vyžadují neustálé mazání, aby vám přesně říkaly aktuální čas. Výměna maziv je způsobena tím, že se mazivo jednoduše opotřebuje a ztrácí své vlastnosti.
Pokud se v hodinkách koupete, plavete, chodíte pravidelně na koupaliště, doporučuje se minimálně jednou ročně zkontrolovat těsnění hodinek a těsnost pouzdra ve speciální zkušební komoře. Vniknutí vody nebo vlhkosti do hodinek má neblahý vliv na jejich chod.

Hýčkejte ho

Vaše hodinky jsou denně vystaveny otlakům a škrábancům. Když sedíte u stolu nebo stolu a pohybujete zápěstím, nevšimnete si, že kreslíte sponu náramku a někdy dokonce i pouzdro hodinek. Pamatujte, že zlaté hodinky se poškrábou snadněji než hodinky z nerezové oceli nebo titanu. V rámci pravidelného servisu vašich hodinek si je nechte ihned vyleštit. Díky tomu bude vypadat jako nový.

Dýchejte

Jsou aktivity, které jeho přítomnost na vašem zápěstí nevyžadují. Tělocvična, staveniště, to jsou místa, kde byste neměli být s hodinkami. Nevystavujte jej zbytečným zásahům. Ani ty nejlepší sportovní hodinky nejsou 100% odolné proti poškození způsobenému otřesy nebo vibracemi. Takové hodinky snesou hodně, ale vše v rámci zdravého rozumu. Nadměrné vibrace mohou vychýlit hodinky a dokonce způsobit zastavení pohybu. Vyhněte se přímému úderu do korunky a tlačítek hodinek. Po nešťastné ráně na korunku může strojek ve vašich hodinkách vypadat jako auto po čelní srážce s kamionem.

Pryč od elektroniky a ledniček!

Hodinky vás stojí hodně peněz, tak to respektujte a nikam je nedávejte. Chladnička nebo RTV zařízení mohou vážně deregulovat a dokonce poškodit vaše hodinky. Silné magnetické pole je věčným nepřítelem hodinek a má neblahý vliv na jejich chod. Magnetické pole může způsobit, že se vaše hodinky nepřirozeně zpomalí nebo zrychlí v souvislosti s tolerancí chůze. Pak už se na to nedá spoléhat.
Pokud se tak ale stane, je nutné navštívit hodináře, který má k seřízení a odmagnetování mechanismů odpovídající a profesionální vybavení.

Věnujte pozornost parametrům

Pokud provozujete vodní sporty, nebo alespoň pravidelně plavete v bazénu, věnujte pozornost třídě voděodolnosti. Pro amatérské potápění jsou vhodné hodinky s minimální třídou do 100 metrů, i když se doporučuje volit ty s vodotěsností do 200m. Hodinky s třídou vodotěsnosti 300m jsou považovány za zcela bezpečné. V takových hodinkách se můžete bez obav potápět, plavat. Problematiku voděodolnosti hodinek stojí za to prozkoumat šířeji, abyste se ochránili před nepříjemnými překvapeními. Detailní informace...

Zvlhčujte a nedotýkejte se

Po každé koupeli ve slané vodě, moři, bazénu opláchněte hodinky pod tekoucí vodou. Usazeniny slané vody mohou způsobit změnu barvy v oceli a dokonce i důlky, které mohou proniknout dovnitř strojku nebo poškodit těsnění hodinek. Pod vodou nepoužívejte žádná tlačítka, nenastavujte čas, nevytahujte korunku. Jakékoli takové manipulace způsobí vniknutí vody do mechanismu. Pokud mají vaše hodinky šroubovací korunku, před vstupem do vody se ujistěte, že je správně zašroubována. K vodě použijte hodinky na náramku, gumě nebo gumovém pásku. Standardní kožené řemínky se neustálým namáčením rychle kazí. Pokud jsou však řemínkové hodinky vaše jediné a nechcete se s nimi rozloučit, stojí za to přemýšlet o extrémně odolných řemíncích jako je Hirsch nebo Di-modell. Lidský pot má podobný účinek jako slaná voda a dokáže napáchat podobné škody.

Pozor na slunce a mráz

Mechanické hodinky nemají rády extrémní podmínky. Spalující slunce není tak zdravé pro vaši pokožku jako pro vaše hodinky. Vysoké teploty způsobují ředění maziv a tím ztrátu jejich mazacích vlastností. Stejné je to s ponecháním hodinek v chladu. Příliš nízké teploty způsobují zhoustnutí oleje a mechanismus nemusí správně fungovat. Pro účely údržby by měly být hodinky ponechány pouze v autorizovaném servisním středisku u specializovaného hodináře. Pouze kvalitní originální maziva a oleje zajistí vašim hodinkám pohodlné pracovní podmínky.

LÁZNĚ

Po delším používání hodinek si pravděpodobně všimnete, že na těžko dostupných místech jsou nečistoty, které se obtížně odstraňují hadříkem nebo kartáčkem. Při odesílání hodinek k vyleštění stojí za zmínku, že by je měl hodinář vyčistit pomocí ultrazvuku. Každý autorizovaný hodinář má zařízení na čištění hodinek ultrazvukem. Takové čištění se provádí bez drhnutí nebo dotyku hodinek. Po takovém ošetření budou vaše hodinky vypadat čistě a leskle i v těch nejhlubších zákoutích a vy se už nebudete muset stydět sundat a někomu hodinky ukazovat.

Chvíle relaxace

Pokud plánujete výlet na delší dobu a loučíte se s hodinkami, ujistěte se, že jsou ve správných podmínkách. Nenechávejte ho v šuplíku s ostatními věcmi, protože toto chování není v dlouhodobém vztahu vhodné. Nejlepším místem odpočinku pro něj bude firemní box. Po zakoupení ji tedy nevyhazujte, jen si ji nechte na delší přestávky. Magnetické pole tam nedosáhne, je tam sucho a není tam vlhkost, nedostanou se tam sluneční paprsky. Je to ideální místo pro vaše hodinky. Pokud přijde čas na plody vašeho vztahu a objeví se další hodinky, pak stojí za to popřemýšlet o speciální krabičce na vaše časomíry. Je to velmi pohodlné a praktické řešení pro rozrůstající se rodinu vašich hodinek.
Delší chvíle oddělování také znamenají, že byste měli hodinky alespoň jednou za měsíc natáhnout, aby se spustil mechanismus, který bude rozvádět maziva po celém mechanismu.

- Obtížné termíny a nomenklatura -

Pokud nerozumíte některým frázím a termínům používaným v hodinářském průmyslu, přečtěte si náš cheat sheet. Poté, co si osvojíte zde uvedené informace, půjdete si do obchodu koupit hodinky, budete se cítit mnohem jistěji a chápou prodejci, kteří často zapomínají, že zákazník nemusí mít odborné znalosti nebo dokonce základní terminologii používanou ve světě hodinek. Toto stahování je navrženo tak, aby vám usnadnilo komunikaci v obchodě, aby byl váš výběr vědomější.

Poplach

zvuková funkce. Hodinky mají přídavný mechanismus, který zvukem signalizuje dříve nastavený čas. Budík se používá jako budík nebo připomínka důležité schůzky apod. Některé hodinky umožňují nastavit dva budíky.

Antimagnetické nebo antimagnetické hodinky

Hodinky jsou chráněny proti vlivu magnetických polí. Velká magnetická pole v blízkosti transformátorů nebo magnetů však mohou nepříznivě ovlivnit přesnost hodinek. Hodinky určené pro piloty jsou vybaveny přídavným vnitřním pouzdrem z měkké antimagnetické oceli.

Astroláb

S velkou pravděpodobností se v obchodech s hodinkami vybavenými astrolábem nikdy nesetkáte. Tento extrémně vzácný a komplikovaný mechanismus udává polohu nebeských těles nad obzorem, den v týdnu s příslušnou planetou, znamení zvěrokruhu, fáze měsíce nebo polohu některých hvězd na obloze.

Autoquartz

Jedná se o kombinaci automatického a quartz strojku. Rotor generuje energii, která je uložena v baterii. Dnes je to poměrně vzácný mechanismus.

Zůstatek

Jedná se o časovač pro mechanické, automatické hodinky. Kyvadlový ekvivalent kyvadlových hodin. Hodinky vybavené průhledným zadním pouzdrem (spodní část hodinek) umožňují sledovat práci váhy. Vyvažovací kolo je kolo, které pod vlivem pružiny provádí krátké pohyby v obou směrech.

Bílý titan

Kov zavedený společností Citizen pro výrobu pouzder hodinek a náramků. Kromě všech stejných vlastností jako tradiční titan dodává jeho bílá verze barvu oceli. Bílé titanové hodinky vypadají jako ocel (bez šedé barvy), když jsou ve skutečnosti vyrobeny z titanu.

Chronograf

Jednoduše řečeno, jsou to stopky s ukazatelem. Na ciferníku hodinek jsou obvykle tři malé přídavné ciferníky, každý vybavený samostatnou drobnou ručičkou. Chronograf obvykle měří minuty, sekundy a desetiny sekund. Chronograf se ovládá dvěma přídavnými tlačítky unachází v blízkosti krajky. Název chronograf je často zaměňován s chronometrem, který má zcela jiný význam.

Chronometr

Jedná se o velmi přesné mechanické hodinky, automatické. Hodinky s chronometrovou třídou jsou certifikovány pro přesnost speciálním certifikátem vydaným nezávislým švýcarským institutem pro testování chronometrů COSC. Každé hodinky, které mají třídu chronometru, mají na číselníku příslušné informace.

COSC

Je to zkratka švýcarského institutu pro testování chronometrů (Contrôle Officiel Suisse des Chronometres - www.cosc.ch). Tento institut testuje přesnost hodinek. 15denní test zahrnuje pět různých poloh hodinek v prostředí tří různých teplot. Každé hodinky, které projdou všemi testy, obdrží certifikát přesnosti COSC.

Diamanty

Z latinského diamondum, což znamená nezničitelný. Za svůj název vděčí své výjimečně tvrdé struktuře. Je to nejtvrdší přirozeně se vyskytující minerál, který člověk zná. Jeho krásu a mimořádnou odolnost ženy vysoce oceňují. Diamanty se používají k ozdobení různých součástí hodinek. Jsou zasazeny do pouzder, náramků, někdy se objevují na cifernících v podobě hodin nebo jako čistě dekorativní prvek. Modely s diamanty jsou velmi prestižní hodinky, zvyšují svou atraktivitu přidáním jedinečné záře. Možná i proto jsou diamanty považovány za nejlepšího přítele ženy.

EcoDrive

Systém napájení hodinek patentovaný společností Citizen. Číselník pohltí jakýkoli zdroj světla a přemění ho na energii uloženou ve speciální baterii. Hodinky Eco-Drive jsou určeny výhradně pro quartzové hodinky a nevyžadují výměnu baterie. Rozlišujeme různé systémy Eco-Drive:
- Eco-Drive Basic
- Eco-Drive Vitro
- Eco-Drive Eclisse
- Eco-Drive Slim
- Eco-Drive Duo
- Eco-Drive Ring Solar
Všechny mají jedno společné: využití světla ke shromažďování energie potřebné k napájení hodinek.

ETA

Název mechanismu, respektive jméno výrobce švýcarských mechanismů. ETA patří do Swatch Group, největšího světového koncernu vyrábějícího švýcarské hodinky. Strojky ETA se používají ve většině švýcarských hodinek, levnějších i dražších.

Měsíční fáze

Jde o komplikaci mechanismu spočívajícího v indikaci aktuální fáze měsíce. Fáze Měsíce určuje část Měsíce osvětlenou Sluncem při pohledu ze Země.

letět zpátky

Výpočet mezičasu. Tato možnost je užitečná například při měření času dvou běžících lidí. Aplikace: stopky spustíme spuštěním měření času. Zatímco jeden člověk dorazí do cíle, jedním tlačítkem vynulujeme stopky, které automaticky spustí další odpočítávání ze startovní pozice bez mačkání dalších tlačítek. Když druhý protne cílovou čáru, zastavíme stopky a odečteme mezičas. Zjišťujeme tedy, jaký byl rozdíl v čase mezi prvním a druhým člověkem, který dojel do cíle.

GMT

Funkce druhého časového pásma. GMT znamená Greenwichský střední čas. Hodinky s touto funkcí umožňují číst dvakrát v různých zónách. Tato funkce je užitečná pro lidi, kteří často cestují. V praxi nám hodinky s GMT dokážou ukázat aktuální čas v Polsku a New Yorku bez nutnosti ručního přepočtu.

Klenoty (kameny v mechanismech)

Syntetické rubíny. Minimalizují tření v ložiskách mechanismu. Čím více kamenů mechanismus má, tím větší je jeho spolehlivost a životnost. Někteří lidé si myslí, že takové kameny mají zvláštní hodnotu. Na rozdíl od tohoto názoru nemají kameny v mechanismech žádnou šperkařskou hodnotu.

Kalendář

Označuje aktuální den v měsíci, den v týdnu, měsíc a dokonce rok v závislosti na složitosti mechanismu. Rozlišujeme kalendář základní, roční a věčný. Primární kalendář je třeba ručně upravit jednou na konci měsíce, který má méně než 31 dní. Tato forma se používá ve většině hodinek. Roční kalendář je třeba upravit pouze jednou ročně 1. března, protože mechanismus neuznává přestupné roky, přestože rozeznává měsíce s 30 a 31 dny. Věčný kalendář je kalendář, který vůbec nevyžaduje úpravy. Rozeznává nejen měsíce s 30 nebo 31 dny, ale i přestupné roky. Čím složitější kalendář, tím vyšší cena hodinek.

Pohybový kalibr

Jedná se o číslo, které definuje mechanismus z hlediska systému a jeho dalších částí. Díky ráži strojku je hodinář schopen rozlišit jeden strojek od druhého.

Sloupové kolo

Část mechanismu zodpovědná za spouštění, zastavování a resetování stopek automatického mechanismu.

Obálka

Pouzdro hodinek, ve kterých je zapuštěn mechanismus. Lze vyrobit obálkyz různých materiálů: plast (hesalit), ocel, titan, zlato nebo keramika. Obálka je navržena tak, aby chránila mechanismus v ní obsažený.

Krajka

Ciferník umístěný na boku pouzdra hodinek. Slouží k nastavení času a natahování hodinek v případě mechanických strojků. U modelů se zvýšenou voděodolností se používá i šroubovací korunka (závit).

Limitované hodinky

Limitované hodinky mají své jedinečné výrobní číslo. Každý kus má obvykle na zadní straně pouzdra vyraženo své limitní číslo, např. 1/1999, což znamená první vyrobené hodinky z roku 1999. Limitované hodinky jsou vždy vyráběny pro zvláštní příležitosti z výjimečných důvodů, které stojí za připomenutí. Počet je vždy přísně definován výrobcem. Limitované hodinky vzbuzují největší zájem hlavně mezi sběrateli nejen kvůli jedinečnosti každého modelu, ale také kvůli nesnížené hodnotě i po mnoha letech.

LumiNova, tritium, radium

Látky, které pokrývají ručičky nebo značky hodin na ciferníku, což vám umožní odečítat čas ve tmě. Kdysi se k takovým účelům používalo radium, ale po podezření na jeho radioaktivní potenciál bylo z hodinek staženo. Jeho nástupcem je tritium – málo radioaktivní prvek, který „svítí“ ve tmě. Vzhledem k tomu, že existují země, které také zakázaly její používání, běžně se používá látka zvaná luminova. Výrobu zajišťuje švýcarská společnost LumiNova. Tato látka může zářit v různých barvách.

Ruční navíjení

Mechanismus, který se natahuje otáčením korunky hodinek. Otočením korunky dojde k utažení pružiny hodinového mechanismu, čímž se hodinky uvedou do pohybu.

Otevřené srdce (otevřené srdce)

Tak se nazývá malý výřez na číselníku, který umožňuje prohlédnout si práci mechanismu. Obvykle v tomto okně můžete vidět pracovní rovnováhu mechanismu.

Prsten, luneta, luneta

Otočný kroužek zasazený do pouzdra hodinek kolem sklíčka. Na tomto prstenci máme obvykle značky minut, které lze použít k měření přibližného času, který jsme si vyhradili na pobyt pod vodou.

Platina

Vzácný a cenný kov, těžší než zlato srovnatelné hodnoty. Patří mezi elitu nejcennějších kovů, vyznačuje se stříbřitě bílou barvou a výrazným leskem. Platina se používá v luxusních hodinkách.

Antireflexní vrstva

Některá sklíčka hodinek jsou pokryta speciální vrstvou, která rozptyluje světlo dopadající na číselník. To zlepšuje komfort čtení času. Takové sklo neodráží světlo.

PVD. PVD povlak

PVD je zkratka pro Physical Vapour Deposition. Jde o metodu vakuového potahování pouzder hodinek a náramků např. zlatem. PVD je jednou z nejodolnějších metod zlacení hodinek. Předpokládá se, že jedna vrstva PVD je odolnější vůči oděru než deset vrstev zlata nanesených galvanickým pokovováním.

Opakovač

Jedná se o komplikaci mechanismu, který zvukem zasahuje do aktuálního času přes hodiny, čtvrtiny a minuty. Tato funkce se hodí zejména v noci, kdy na hodinkách nevidíme aktuální čas.

Retrográdní

Datumové razítko zobrazující aktuální datum s ukazatelem. U složitějších mechanismů ručičky ukazují i 24hodinový čas, název dne v týdnu a číslo dne v měsíci. Ukázkové hodinky s pokročilou komplikací retrográdního mechanismu .

Rettrapante (mezisekunda)

Funkce stopek pro měření dvakrát současně. Stopky mají dvojitou vteřinovou ručičku. Když jsou stopky spuštěny, obě ručičky měří čas současně. Po zastavení se vteřinová ručička stále pohybuje. Po opětovném zastavení stopek můžeme odečítat obě měření a také výsledný mezičas.

Výkonová rezerva

Toto je množství času, které nám zbývá, než se mechanické, automatické hodinky zastaví. Na číselníku je rezerva chodu obvykle prezentována ve formě stupnice nebo dílku, vybaveného malým ukazatelem. Rezerva chodu se vyjadřuje v hodinách, dnech nebo procentech.

Rotomat

Zařízení v podobě krabičky s mechanismem uvnitř pro natahování automatických hodinek. Rotomaty slouží také k ukládání hodinek. Nenošené automatické hodinky uzavřené v rotorovém natahovači jsou plynule natahovány rotačním pohybem mechanismu. Hodinář doporučuje, aby automatické hodinky nestály déle než jeden měsíc. Mechanické části hodinek by měly být v neustálém pohybu, aby nedocházelo k vysychání nebo zahušťování oleje a maziv.

Nerezová ocel 316L

Často se jedná o ocel nejvyšší kvalityoznačované jako chirurgické. Odkud to jméno pochází? Tato třída oceli se také používá v lékařství. Je zcela odolný proti korozi.

Posuvné pravítko

Běžně označovaný jako posuvník výpočtu umožňuje matematické výpočty. Posuvné pravítko funguje přidáním logaritmů přidáním různých délek segmentů označených na stupnici. Díky tomu si můžete spočítat například spotřebu paliva. Kromě toho můžeme specifikovat rychlost, průměrný čas a mnoho dalších výpočtů.

Sklenka

Prvek chránící ciferník. Existují 3 druhy skla: hesalit (plast), minerální a safír.

Hesalitové sklo

Jedná se o plastové sklo. Je celkem snadné je poškrábat, ale jeho nepochybnou výhodou je především to, že se dají v hodinářství snadno vyleštit leštící pastou, díky které úspěšně zlikvidujeme všechny nepříliš hluboké škrábance.

Minerální sklo

Tvrdé sklo, které je navíc podrobeno procesu temperování. Toto sklo je celkem odolné proti poškrábání, ale ještě více proti rozbití. Minerální sklo je velmi obtížné rozbít a pokud se to stane, vytvoří se pouze více či méně hluboká trhlina. Takové sklo je pak potřeba co nejdříve vyměnit, ale i přes prasklinu je často stále schopno ochránit náš ciferník, dokud není sklo vyměněno za nové.

safírové sklo

Vyznačuje se velkou tvrdostí. Prakticky se jedná o sklo zcela odolné proti poškrábání, ale méně rozbitné. Safírové sklo lze poškrábat pouze diamantem nebo křemenem. Rozbité safírové sklo se rozpadá na kousíčky jako zadní okno auta. Pro svou mimořádnou odolnost proti poškrábání se safírové sklo používá u všech dražších značek hodinek.

Tachometr / Tachymetr

Pevná stupnice na kroužku, umožňující odečíst průměrnou rychlost po ujetí jednoho kilometru. Tachometr je přítomen v hodinkách vybavených chronografem (stopkami).

Telemetr / telemetr

Hodinky s funkcí telemetru umožňují na základě blesku měřit vzdálenost úderu blesku od naší pozice. Použití této funkce je velmi jednoduché. Když vidíme blesk, začneme měřit stisknutím jednoho tlačítka. Po uslyšení hřmění funkci zastavíme a po obvodu ciferníku odečteme udávanou hodnotu v kilometrech.

tourbillon

Zařízení používané pouze v luxusních hodinkách.

Titan

Materiál je ~40% lehčí než ocel. Vyrábí se z něj pouzdra a náramky na hodinky. Jeho žádoucí vlastností je nejen lehkost, ale také antialergické vlastnosti. Alergici často volí titanové hodinky kvůli naprosté bezpečnosti pro jejich pokožku. Titan má obvykle šedou barvu, ale Citizen vyvinul a propagoval použití bílého titanu. Titan jako kov je také odolný vůči korozi.

Valjoux

Název strojku s funkcí chronografu. Tento strojek v současnosti vyrábí ETA. Jedná se o jeden z nejpopulárnějších, nejpřesnějších a nejméně selhávajících švýcarských chronografů.

rotor

Je to závaží, závaží používané v automatických hodinkách. Jeho pohyb způsobuje napnutí hnací pružiny mechanismu. Rotor má obvykle tvar půlměsíce nebo půlkruhu. Lze jej pozorovat u automatických hodinek vybavených průhledným zadním pouzdrem.

práce

Z němčiny, továrna, práce, mechanismus. Dnes se termín "práce" používá pouze k popisu strojků v mechanických hodinkách a používá se pouze v hodinářství.

věčný kalendář

Jedná se o komplikaci mechanismu, který umožňuje hodinkám rozpoznat přestupné roky. Hodinky s věčným kalendářem dokážou rozpoznat i měsíce, které mají 30 nebo 31 dní, takže to majitel hodinek nemusí při změně měsíce opravovat.

světový časovač

Hodinky World Timer ukazují čas ve všech 24 časových pásmech.

Zachyťte

Prvek hodinového mechanismu zodpovědný za práci a přesnost jeho pohybu.

Motýlí spona

Používá se jak v náramcích, tak v kožených řemíncích. Existují dva typy takových spojovacích prostředků: tlačítkové a trhané. Motýlí spona s knoflíky umožňuje odepnout pouze po stisknutí dvou tlačítek současně. Stisknutím pouze jednoho tlačítka se zámek neuvolní, což je ochrana před nechtěným rozepnutím náramku či řemínku. Druhá forma zapínání – trhaná, se používá pouze u hodinek na pásek. Zámek uzávěru se odepne zatažením za pásek správným směrem.

Rádiem řízené hodinky / Rádiem řízené

Mechanismy s touto funkcí dokážou synchronizovat čas ze základního vysílače a vždy udržovat přesný čas. Rádiem řízené funkce jsou dostupné pouze u quartzových hodinek.

kostrové hodinky

Velmi oblíbená forma hodinek některými hodinářskými nadšenci. Konstrukce hodinek označovaných také jako „Skeleton“ připomíná, jak název napovídá, kostru. Mechanismus je navržen tak, aby bylo možné pozorovat všechny jeho pohyby. Tyto oboustranně průhledné hodinky vypadají tak působivě, že si získávají stále větší uznání především u mužů, pro které hodinářské umění představuje vyšší hodnoty.

Mechanické hodinky (mechanický strojek)

Tyto hodinky jsou vybaveny ručním pružinovým natahovacím mechanismem. Aby hodinky fungovaly, musíme je denně natahovat otáčením korunky na boku pouzdra.

Automatické hodinky (automatický strojek)

Hodinky s mechanickým strojkem s automatickým nátahem. Tyto hodinky nemusíte natahovat. Při nošení v ruce se samo navíjí. Vlivem pohybů zápěstí rotor (závaží ve tvaru půlkruhu) soustavou koleček napíná pružinu hodinek, čímž nás zbavuje ručního natahování.

Quartz hodinky (quartzový strojek)

Mechanismy napájené baterií. Konstrukce těchto mechanismů připomíná elektronický systém a je diametrálně odlišná od mechanických hodinek, které, jak se nadšenci domnívají, překypují životem aktivní a komplikovanou prací všech prvků.

Helium ventil

Jsou jím vybaveny profesionálnější potápěčské hodinky. Héliový ventil umožňuje únik helia mimo hodinky. Hodinky s heliovým ventilem jsou obvykle užitečné pro potápěče pracující ve větších hloubkách v batyskafu, suchém obleku nebo v tlakovém zvonu. V potápěčských zvonech se používá umělá atmosféra naplněná heliem, aby se zabránilo toxicitě vzduchu. Vzhledem k tomu, že helium je nejmenší atom, pod vlivem vysokého tlaku v zařízeních, jako je potápěčský zvon, se helium může dostat dovnitř hodinek všemi místy, která mají těsnění. Po uplynutí příslušné doby se tlak v zařízení a uvnitř hodinek vyrovná. V okamžiku stoupání tlak rychle klesá a helium se odčerpává ze zařízení. Hélium však z hodinek tak rychle neunikne a při vynoření může prasknout sklíčko hodinek, tlačítka a dokonce i zadní část pouzdra. Zde hraje svou roli heliový ventil, který se, aby se takovému jevu vyhnul, otevře a uvolní helium mimo hodinky. Některé hodinky jsou vybaveny automatickým heliovým ventilkem, jiné manuálním.

Galvanické zlacení

Jedná se o metodu zlacení pouzder hodinek a náramků vrstvením zlata na sebe. Všeobecně se uznává, že jedna vrstva zlata nanesená touto metodou se neopotřebuje přibližně za rok.

- Mechanické hodinky s automatickým nátahem (automatické) -

Co jsou automatické hodinky?

Jedná se o hodinky s mechanickým strojkem s automatickým nátahem. Tyto hodinky nemusíte natahovat. Při nošení v ruce se samo navíjí. Vlivem pohybů zápěstí rotor (závaží ve tvaru půlkruhu) soustavou koleček napíná pružinu hodinek, čímž nás zbavuje ručního natahování.

Když se takové hodinky kvůli nenošení zastaví, než je nasadíme zpět na zápěstí, měli bychom korunkou asi 10x otočit a předtáhnout ji. Automatické hodinky nikdy nenatahujeme na zápěstí! Hodinky, které nosíte, se samy natahují pohybem rotoru.

Proč by měly být automatické hodinky v neustálém pohybu?

Mechanismus se skládá z mnoha vzájemně závislých prvků. Většina těchto dílů pracuje v neustálém pohybu, proto jsou mazány speciálním olejem a mazivy. Při nečinnosti strojku může olej a maziva po delší době zhoustnout nebo ztratit své vlastnosti, což může způsobit nežádoucí chování hodinek včetně nesprávného časování v továrně nastavených tolerancích. Když k tomu dojde, měli byste hodinky okamžitě vrátit do autorizovaného servisního střediska, které má příslušná oprávnění a regulační zařízení k provádění všech hodinářských prací.

Výkonová rezerva

Každé automatické mechanické hodinky mají rezervu chodu udávanou výrobcem. U většiny mechanismů je to 36 hodin, ale je třeba připomenout, že tento výsledek se zjišťuje v laboratorních podmínkách s plně nabitou pružinou.
V běžném životě je tento výsledek individuální záležitostí. Skutečná rezerva chodu bude záviset na tom, jak jsou hodinky nošeny a jak aktivní jedinec je.
V případě lidí pracujících za stolem, kde dochází k malým pohybům zápěstí, systém automatického nátahu hodinky nenatáhne tolik jako v případě lidí aktivně trávících čas.

Přesnost chůze

tolerance dPřesnost by neměla být chápána jako konstantní koeficient, protože závisí na mnoha vnějších faktorech, jako je aktuální teplota, poloha hodinek nebo frekvence nošení.
Na přesnost hodinek má vliv i prostředí, ve kterém se nacházíme nebo kde hodinky necháváme. Zdroje magnetického pole, jako jsou reproduktory nebo lednička, mají na mechanismus škodlivý vliv. Většina samonavíjecích pohybů má toleranci přesnosti -6 +14 sekund za den.

Automatická údržba hodinek

Je třeba mít na paměti, že mechanické hodinky, stejně jako ostatní mechanická zařízení, například automobily, by měly být pravidelně udržovány. Hodinář s příslušnou kvalifikací pak rozebere mechanismus, odstraní použitá maziva a olej v příslušných zařízeních a následně namaže každou část zvlášť, čímž sestaví celé hodinky.

Máte-li jakékoli dotazy nebo pochybnosti týkající se provozu a údržby mechanických hodinek s automatickým nátahem, kontaktujte nás na adrese: serwis@dolinski.pl