Máte originální vkus, milujete avantgardu a retro styl? Pokud ano, jistě jste už pokukovali po kapesních hodinkách. V tomto článku se dozvíte, jak nosit kapesní hodinky, s čím je kombinovat a jak s nimi zacházet. Poradíme vám také, jaký řetízek ke kapesním hodinkám zvolit a nahlédneme i do stručné historie těchto výjimečných časomír.
Moderní kapesní hodinky jsou vytříbeným a avantgardním doplňkem ideálním pro současné gentlemany. Muži je dnes stále častěji volí jako pánský šperk a charakteristický módní detail než jen jako prostředek k měření času. Protože je často vyrábějí uznávaní a profesionální výrobci náramkových hodinek, jsou zároveň spolehlivé a přesné. Mohou tedy plnit jak funkci časomíry, tak dekorace – nebo obojí zároveň. Kapesní hodinky značek Longines, Tissot či Epos představují exkluzivní a odolné modely s precizními strojky, jenž jsou zabalené do velmi originální formy.
Stylové „kapesníčky“ se nosí na řetízku, zvaném také dewizka, a připínají se k saku, vestě, blejzru nebo jednoduše ke kalhotám. Existuje několik způsobů, jak tento typ pánského doplňku nosit. Ať už se rozhodnete pro jakýkoli z nich, vždy budete působit jedinečně, nenuceně a sofistikovaně. Zde je několik možností nošení kapesních hodinek v závislosti na typu řetízku:
1. Single Albert a Double Albert. Kapesní hodinky na jednoduchém řetízku typu Albert s tyčinkou ve tvaru písmene T jsou klasickým typem dewizky. Stačí hodinky vložit do kapsy (doporučuje se opačná strana, než je dominantní ruka) a konec řetízku připevnit ke třetímu knoflíku odspodu pomocí klipsu. Řetízek lze také provléknout knoflíkovou dírkou a upevnit pomocí T-tyčinky. Zajímavým řešením je zvolit dvojitý řetízek typu Double Albert, který vám umožní zavěsit další dekorativní prvek – například přívěsek nebo medailon.
2. Řetízek s karabinou na pásek nebo kroužkovým zapínáním na poutko. Luxusní kapesní hodinky lze nosit také na kalhotách, pokud si přejete tento doplněk používat v běžném dni a nemáte zrovna náladu na elegantní vestu. V takovém případě je nejlepší volbou hodinkový řetízek s karabinou či zasouvacím zakončením. Na konci má prvek, který lze snadno nasunout na opasek. Pokud nosíte džíny, tento typ řetízku můžete vložit do malé kapsičky.
3. Řetízek s pružinovým kroužkovým zapínáním. Způsob jeho uchycení připomíná ten, který známe z řetízků na peněženky. Upevňuje se totiž přímo na poutko kalhot pomocí pružinového kroužkového zapínání. Zapínání lze také připevnit ke knoflíkové dírce na vaší oblíbené vestě, čímž vznikne efekt podobný jako u řetízku s tyčinkou ve tvaru písmene T. Pokud preferujete nošení kapesních hodinek s sakem nebo blejzrem, doporučujeme uchytit zapínání do klopy a vložit hodinky do náprsní kapsy.
Teď když víte, jak nosit tento stylový doplněk pánského šatníku, je čas najít ten pravý model pro sebe! Nabízíme řadu kapesních hodinek od ověřených a renomovaných výrobců. Pokud vás zajímají retro kapesní hodinky, které dokonale vystihují ducha své doby, doporučujeme model s víčkem a římskými číslicemi. Mechanické kapesní hodinky s gravírovaným víčkem ve zlaté nebo růžově zlaté barvě představují aristokratickou eleganci pro moderního milovníka avantgardy. Skvělým příkladem takového modelu jsou pozlacené švýcarské kapesní hodinky Tissot Savonnette Mechanical T83.4.451.13. A pokud vás zajímá, jak se kapesní hodinky nastavují – je to velmi jednoduché! Stačí vytáhnout korunku a nastavit správný čas stejně jako u klasických náramkových hodinek.
Uvedený model je navíc výjimečný díky tomu, že jeho pouzdro je vyrobeno z mosazi – kvalitní slitiny mědi a zinku. Pokud však dáváte přednost provedení z oceli ve stříbrné barvě, podívejte se na Tissot Savonnette Quartz T83.6.553.13.
Tissot Savonette Quartz T83.6.553.13
Pro příznivce kapesních hodinek bez víčka doporučujeme Tissot Lepine Mechanical T861.405.99.033.00.
Tissot Lepine Mechanical T861.405.99.033.00
Na stránkách dolinski.pl najdete také zcela výjimečné kousky tohoto typu hodinek, které okouzlí svou magií a propracovaným skeletovým číselníkem, skrze nějž je možné pozorovat pracující mechanizmus. Jedním z takových modelů je Epos Pocket Watch 2003.185.29.58.00, jenž bez námahy zapojí představivost každého, kdo mu věnuje chvilku pozornosti.
Epos Pocket Watch 2003.185.29.58.00
Svět kapesních hodinek je velmi zajímavý a rozmanitý nejen z hlediska použitých materiálů. Výrobci zde totiž mají mnohem více prostoru pro různé ozdoby a originální design, a to díky větším rozměrům pouzdra než u tradičních náramkových hodinek.
Počátky „kapesních“ hodinek sahají do první poloviny 16. století. Za jejich vynálezce je všeobecně považován Peter Henlein — německý zámečník a hodinář. Byl jedním z prvních řemeslníků, kteří vytvořili malé, ozdobné přenosné hodiny, jež se často nosily jako přívěsky nebo se připínaly k oblečení pomocí řetízku (dewizky). Tyto předměty jsou dnes považovány za první skutečné hodinky. Jejich výroba byla umožněna díky tehdy nevídané miniaturizaci torzního kyvadla a šroubové pružiny, které Henlein integroval do technického mechanismu. Tato technologická inovace učinila z Henleina vynálezce kapesních hodinek.
Henlein se stal známým jako výrobce malých, dekorativních mosazných hodinek – vysoce unikátních a mimořádně drahých. Volila je aristokracie, obchodníci i podnikatelé, kteří je nosili jako přívěsky nebo připevněné ke svému oděvu. Tento muž je považován za prvního řemeslníka, který integroval hodinový mechanismus do tzv. „Bisamköpfe“ – koulí nebo pomandrů. Šlo o malé, zavěšené nádoby z drahých kovů určené na vůně, dezinfekční prostředky nebo jako šperk. Dnes se jim říká „pomandrové hodinky“. Zajímavé je, že Henlein nevyráběl norimberská vejce, která byla populární až několik desetiletí po jeho smrti, ale zaměřoval se právě na přenosné hodinky typu pomandr. Původní modely jsou dnes nesmírně cennými sběratelskými kousky a muzeálními unikáty.
První náramkové hodinky z počátku 20. století byly určeny výhradně ženám a považovány spíše za módní výstřelek než praktický nástroj. Muži se jim vysmívali a tvrdili, že „raději budou nosit sukni než náramkové hodinky“. Kapesní hodinky plnily jak praktickou, tak i ozdobnou funkci velmi intenzivně až do první světové války. Právě během tohoto období si vojáci uvědomili, že jsou nepraktické, a začali si hodinky připevňovat na zápěstí pomocí řemínků.
Nenalezeny žádné příspěvky
Napsat recenzi
© 1973 - 2025 Doliński Watch Service.