S kódem DWS10 sleva -10% na první objednávku!

Jak vyčistit řemínek hodinek? - průvodce

Prosinec 10, 2020
Jak vyčistit řemínek hodinek?

Kožený řemínek a náramek mají právo se opotřebovat – to je při provozu i těch nejkvalitnějších hodinek normální. Životnost těchto prvků však lze prodloužit použitím vhodných metod péče a údržby – ty nejdůležitější jsme shromáždili v následujícím článku.

Pravidelná péče

Jak hodinky na opasku, tak modely na náramku se těší neutuchající oblibě. Těžko říct, které jsou odolnější a pohodlnější na používání. Aby se svým majitelům líbily po dlouhou dobu, vyžadují jejich jednotlivé prvky speciální zacházení - mezi ně patří kupř. opasky a náramky z pravé kůže. Jako každá jiná součást se opotřebovávají a ztrácejí své vizuální a estetické kvality. Správné a pečlivé čištění je klíčem k zachování jejich krásy a správná údržba zaručuje dlouhou životnost.

Jak čistit kožený řemínek?

Klasické hodinky na koženém řemínku se hodí především k elegantním a formálním stylizacím. Jsou odolné vůči měnícím se trendům, ale bohužel ne špíně, oděru a intenzivnímu používání. Jde v podstatě o nejvytěžovanější prvek hodinek, a proto léty ztrácí na kráse a vlastnostech. Plastový pásek stačí opláchnout pod tekoucí vodou – jak se ale o kožený pásek starat?

Prevence

Kožené opasky jsou negativně ovlivněny lidským potem a pokožkou, protože to je optimální prostředí pro bakterie. Omezte proto kontakt hodinek s pokožkou, a to i v noci, a vložte hodinky zpět do krabičky. Kožené výrobky navíc nesnášejí vodu (zejména mořskou) a vlhkost, proto je lepší se v takových podmínkách plavání s hodinkami na ruce vyhnout. I voděodolné kožené řemínky vyžadují pozornost. Mnoho modelů hodinek má vyměnitelné řemínky. Můžeme si tedy k hodinkám zakoupit nový řemínek nebo jich nechat vyměnit několik - v závislosti na příležitosti si můžete vybrat jiný model. Méně časté používání dále prodlouží jejich životnost. Níže jsou uvedeny osvědčené způsoby, které mohou zpomalit opotřebení řemínku hodinek.

Péče

Péče o pás nevyžaduje investice do specializovaných přípravků. Jedním ze způsobů čištění koženého řemínku je použití šedého (bezbarvého) mýdla, které účinně zabíjí bakterie. Na hodinky stačí nanést pouze pěnu a počkat, až ji pokožka vstřebá. Poté řemínek jemně otřete měkkým a čistým hadříkem z mikrovlákna a před leštěním jej nechte uschnout.

Pokud však přikládáte zvláštní význam estetice a hygieně, lze to provést profesionálněji. K tomuto účelu používejte speciální prostředky vytvořené pro péči o kožené řemínky hodinek a ocelové náramky.

Sada pro péči a čištění řemínků a náramků hodinek

Stejně jako v případě kožených bot nedávejte hodinky do blízkosti radiátoru - vysoká teplota pouze poškodí přírodní materiál, např. změní svou strukturu a zvýší náchylnost k prasklinám. Pás lze čistit i jedlou sodou zředěnou vodou v poměru 1:1.

Údržba (impregnace)

Po zaschnutí můžete na řemínek aplikovat kosmetiku na impregnaci kůže. V této roli bude fungovat i vosk na kůži, obyčejná vazelína nebo olivový olej, protože tyto produkty mají také zvlhčující účinek. Používejte pouze na hladké a nesavé povrchy, jako je vnitřek většiny řemínků hodinek. Hodinky nechte nejlépe přes noc namazané vybraným přípravkem, aby se kůže nasákla a uschla. Údržbu řemínku hodinek opakujte nejlépe každé 2-3 měsíce.

Jak vyčistit náramek hodinek?

V první řadě prevence

Náramek je odolnější a odolnější vůči nečistotám než kožený řemínek. I když může být z materiálů, jako je ocel, zlato nebo titan, je třeba se o něj také pravidelně starat, už jen z důvodů správné hygieny. Zde je klíčové dávat pozor, abyste si náramek nepoškrábali jinými šperky a prevence – hodinky při čištění sundejte a snažte se náramek neutřít a neodírat o stůl.

Čištění náramku

Čištění náramku spočívá v jeho pravidelném omývání vodou - pouzdro od něj předem odpojte. Zvládnete to sami se speciálním zařízením na sundání řemínků a náramků. Pokud se více zašpiní, můžete sáhnout po mýdle a shzubní kartáček, ale s měkkými štětinami (nebo vatovým tamponem). Nakonec jej vytřete do sucha. Péči o hodinky na řemínku nebo na náramku je třeba provádět pečlivě, zvláště u nevodotěsných modelů.

Ocelový náramek může být i mastný, např. od potu. V takové situaci pomůže směs vody a prostředku na mytí nádobí. Náramek do něj stačí ponořit na cca 30 minut, v případě potřeby i na 2 hodiny. Poté zbývá sbírat nečistoty měkkým kartáčkem, náramek opláchnout ve vodě a pečlivě osušit. Můžete také použít speciální prostředky pro profesionální použití doma dostupné na našich webových stránkách. Podívejte se na naši nabídku pásků a náramků.