Nákup vhodného hodinky představuje pro mnohé výzvu, koneckonců je třeba vzít v úvahu nejen jeho styl, ale také praktičnost a funkčnost. V době moderních časoměřičů lze najít celou řadu užitečných komplikací a funkcí, jako je tachymetr, chronograf, datumovka nebo GMT. V tomto přehledu se zaměříme na spíše okrajovou funkci, kterou je tachymetr, jež podle našeho názoru zaslouží větší pozornost. Co to vlastně tachymetr v hodinkách je a k čemu skutečně slouží? Jaký je rozdíl mezi tachymetrem a tachometrem? Odpovědi na tyto otázky najdete níže.
Na začátek objasňujeme, že v hodinkách technicky vzato není tachometr, ale tachymetr. Tachymetr, známý také jako tachymetrická škála, se vyskytuje u analogových hodinek vybavených komplikací chronografu. Jeho hlavní funkcí je měření rychlosti, jakou se pohybujeme na určité vzdálenosti. V klasickém pojetí se tachymetr v hodinkách používá k výpočtu průměrné rychlosti např. vozidla na základě času, který trvá, abychom urazili jeden kilometr nebo míli. Většinou je škála tachymetru umístěna na rámečku pouzdra nebo kolem ciferníku, což umožňuje bezproblémové a rychlé čtení hodnot.
Často se setkáváme s otázkou našich zákazníků, jak funguje tachymetr v hodinkách? Odpověď je velmi jednoduchá: jedná se o jednoduché matematické výpočty. Je to závislost mezi časem, rychlostí a vzdáleností, která zůstává stálá — obvykle se pro výpočty předpokládá vzdálenost jednoho kilometru nebo míle, vše závisí na tom, v jakých jednotkách je vyjádřena tachymetrická škála. Aby bylo možné vypočítat rychlost, je třeba vydělit ujetou vzdálenost časem, který byl potřebný k jejímu překonání.
A jak používat tachymetr v hodinkách v praxi?
Na grafice níže jsme urazili vzdálenost 1 km za 45 sekund s průměrnou rychlostí 80 km/h. Analogicky lze tachymetr používat i bez pohybu. Při pohledu na ciferník vidíme, že abychom urazili 1 km za 30 sekund, měli bychom jet rychlostí 120 km/h.
Navzdory obvyklému názoru, že hodinky s tachymetrem jsou určeny pouze úzké skupině uživatelů, má tato funkce široké využití a rozhodně není tak okrajová, jak se zdá. Tachymetru využijí nejen milovníci motorismu, kteří se účastní amatérských závodů, ale také lidé provozující vytrvalostní sporty. Tachymetr může být také úspěšně využit v letectví a námořnictví. Je dobré si pamatovat, že i když dnešní technologie v podobě pokročilých měřicích elektronických zařízení nabízí různé způsoby sledování rychlosti, klasické hodinky vybavené tachymetrickou škálou jsou stále spolehlivým měřicím přístrojem, který se může hodit v nejméně očekávané situaci.
V současnosti tachymetr v hodinkách (správně nazývaný tachymetr) je poměrně častý a jeho stylistický výběr je skutečně impozantní. Hodinky s tachymetrem často odkazují na klasické časoměřiče, mnohdy se dotýkají retro stylu. Takové hodinky mohou sloužit jako stylový doplněk, který svým sofistikovaným designem přitahuje pohledy. Na druhé straně, sportovnější modely se skvěle hodí na běžné nošení. V této souvislosti vás vybízíme k prozkoumání naší kompletní nabídky hodinek vybavených funkcí tachymetru.
Navzdory výrazné převaze zařízení vybavených GPS zůstává tradiční hodinky s funkcí tachymetru stále atraktivním měřicím přístrojem. Tachymetr se vyznačuje mimořádnou jednoduchostí použití. Je to spolehlivý přístroj, který se osvědčí v jakýchkoli podmínkách, bez ohledu na dostupnost internetu či signálu mobilní sítě. Co více, hodinky vybavené tachymetrem často vynikají unikátním, klasickým designem inspirovaným sportovní elegancí. Z tohoto důvodu jsou oblíbené mezi sběrateli a všemi nadšenci, kteří si cení nejen funkčnosti, ale také estetického vzhledu. Shrnutí: hodinky s tachymetrickou škálou jsou stylovými a praktickými nástroji, které se mohou ukázat jako užitečné v mnoha situacích. Díky možnosti rychlého výpočtu rychlosti na určité vzdálenosti nachází funkce tachymetru využití nejen v motorismu či sportu. Přítomnost komplikace chronografu může také hrát významnou roli při rozhodování. Různorodost stylu zajišťuje, že si každý najde vhodný model pro sebe.
V hodinkách se používá tachymetr, nikoli tachometr. Zjednodušeně řečeno, tachymetr je stupnice na ciferníku hodinek, která slouží k měření rychlosti na základě času a ujeté vzdálenosti. Tachymetr umožňuje měřit rychlost v jednotkách jako kilometry nebo míle za hodinu, pokud uživatel zná ujetou vzdálenost. Naopak tachometr je přístroj k měření otáčkové rychlosti, nejčastěji hřídelí strojů nebo motorů. Používá se v mechanice a automobilismu k ukazování počtu otáček za minutu (RPM, tedy revolutions per minute). Tachometry jsou standardně montovány do vozidel, kde pomáhají řidičům sledovat práci motoru (např. otáčkoměr).
V praxi se pojmy tachometr a tachymetr často používají zaměnitelně. "Tachometr" je častěji používaný v kontextu hodinářského průmyslu, což je mylné, podobně jako "hodinky s tachometrem". Všimněme si, jak výrobci hodinek popisují tuto funkci: Tachymeter / Tachymetre, což v překladu do češtiny znamená "tachymetr". Tachometr v angličtině se překládá jako "Tachometer", což na žádné stupnici značkových hodinek neuvidíme.
Slovo "tachymetr" se skutečně běžně nevyskytuje ve slovnících českého jazyka v souvislosti s hodinkami, ačkoliv se používá ve specializovaných kontextech, jako je geodézie nebo hodinářství. Existuje několik důvodů, proč není toto slovo široce uznávané v běžném českém jazyce:
Blízkost významu s "tachometrem".
V češtině se ustálilo používání termínu "tachometr" k popisu zařízení měřících otáčkovou rychlost, zejména v automobilismu. Používání slova "tachymetr" by mohlo vyvolávat zmatek, i když je přesnější v kontextu měření rychlosti (jak v hodinkách). Proto je v každodenním použití "tachometr" rozšířenější.
Vliv jazykové tradice.
V českém technickém a vědeckém jazyce se mnoho termínů vyvíjí na základě existujících slov a "tachometr" získal větší popularitu. V automobilové terminologii je "tachometr" jednoduše běžnějším označením, i když "tachymetr" je v některých aplikacích (hodinky s funkcí měření rychlosti) vhodnější.
Absence potřeby rozlišování.
V českém každodenním použití není velká potřeba rozlišovat mezi těmito dvěma pojmy, a proto termín "tachometr" nezískal tak široké uznání kvůli méně pohodlné fonetické formě.
Slovo "tachymetr" však funguje v českém jazyce ve specializovaném významu, zejména v souvislosti s hodinkami, ačkoli to nenalezlo široké odraz v obecných slovnících.
Je to běžná chyba vyplývající z neprecizního názvosloví používaného v technické terminologii. Celý tento zmatek v terminologii je způsoben podobností zvuku obou těchto názvů, a použití technické terminologie není vždy dodržováno, zvláště v marketingu, kde snadnost porozumění pro spotřebitele často převyšuje přesné používání termínů.
Je tedy možné přijmout, že technicky v hodinkách najdeme tachymetr (ang.: "tachymeter"), ale používáním lidového názvu tachometr zde neděláme zvláštní chybu v obecném smyslu. V kontextu rozhovorů o hodinkách si každý bude vědoma, o jakou funkci nám jde, a ačkoliv technicky není správná, je běžně známá a rozšířeně používaná také mnoha poradci v hodinářských salonech.
Při zvažování terminologie a technického názvosloví se můžeme také setkat s ještě jednou blízkou frází – "tachimetr", který se také používá zaměnitelně s názvem "tachymetr". Je to zařízení, používané v geodézii a odkazuje na optický přístroj sloužící k měření horizontálních úhlů, vertikálních úhlů a vzdáleností. Je to stejné zařízení, které je někdy nazýváno "tachimetrem" v některých zdrojích, což může vést k dalšímu zmatku.
Takže, ačkoli se terminologie může lišit, v kontextu geodézie se jak "tachymetr", tak "tachimetr" vztahují k tomu samému zařízení. V jiných kontextech, jako jsou zmíněné hodinky, "tachymetr" se používá k popisu stupnice měřící rychlost na základě času, lidově nazývané "tachometr".
Termíny tachometr, tachymetr a tachimetr se vztahují k různým zařízení a funkcím, ale v praxi je používání těchto názvů často srozumitelné v příslušných kontextech. Tachometr se vztahuje na měření otáčkové rychlosti, tachymetr k stupnici v hodinkách měřící rychlost na základě času, a tachimetr k geodetickému přístroji. Bez ohledu na terminologii je důležité používat správný termín ve správném prostředí, aby se zajistila jasnost a přesnost komunikace. V každém z těchto případů je termín srozumitelný v kontextu, v jakém je používán, což umožňuje efektivní výměnu informací a vyhnutí se nedorozuměním. Nicméně v hodinářském průmyslu tachometr a tachymetr pro většinu účastníků diskuse budou tím samým, tedy funkcí pro odměřování průměrné rychlosti na úseku 1 kilometru.
© 1973 - 2025 Doliński Watch Service.