S kódem DWS10 sleva -10% na první objednávku!

Změna času 2025 - kdy přestavujeme hodinky?

Březen 20, 2025
Změna času - kdy se posouvají hodiny?

Změna času 2025: z letního na zimní čas. Kdy a jak si přenastavit hodinky? Historie změny času a zajímavosti. Kdy skončí střídání času?

„Zase ta změna času?“ – každý rok mnoho lidí zapomíná na přetáčení hodinek. V tomto článku připomínáme, kdy přecházíme z letního na zimní čas a kdy ze zimního na letní. Vysvětlíme také, proč se to vlastně dělá a jak si správně přenastavit hodinky.

Historie změny času. Proč přestavujeme hodinky?

K přestavování hodinek významně přispěl Benjamin Franklin. Upozornil, že lidé chodí spát s konkrétní hodinou, nikoli podle slunce. To znamenalo nutnost používání umělého osvětlení, což generovalo náklady. Navrhoval, aby lidé chodili spát později a vstávali dříve.

Jako alternativu se vymyslelo řešení spočívající v posunutí hodiny na hodinkách - tak, aby lidé spali tehdy, když zapadá tma. Tehdy lidé začali měnit čas z letního na zimní. Výhodou byla také možnost využívání přirozeného světla, což šetřilo cenné zdroje světla, jako jsou svíčky.

Návrhy Franklina byly ignorovány, protože v připraveném dokumentu neuváděl dostatek věcných argumentů, aby přesvědčil o rozdělení roku na letní a zimní čas. Přesto je považován za prvního iniciátora zavedení změny času.

V které dny v roce se mění čas?

Změna času na letní probíhá vždy poslední neděli v březnu - přestavíme hodiny o hodinu dopředu. To znamená, že tehdy spíme o hodinu méně. Změna na zimní čas je posunutí hodinek o hodinu zpět.

Pro mnoho lidí je obtížné přecházet z astronomického času na letní čas - musíme se totiž naučit brzy vstávat, což obvykle trvá několik dní. Na druhou stranu však je pozitivní to, že jarní a letní odpoledne budou slunečné.

Kdy přecházíme na zimní čas v roce 2025?

Změna času z letního na zimní proběhne v noci z 25. na 26. října. Ručičky posouváme o jednu celou hodinu zpět z 3:00 na 2:00 ráno – tento den si tak můžeme pospat o hodinu déle! Na podzim se místní čas posouvá o hodinu zpět, což znamená, že se vyrovnává s časem geografickým.

Kdy přecházíme na letní čas v roce 2025?

Změna času ze zimního na letní proběhne v noci ze soboty 29. března na neděli 30. března. Ručičky posouváme z 2:00 na 3:00 ráno, tedy o jednu celou hodinu dopředu.

Letní čas umožňuje efektivněji využívat denní světlo. Místní čas se posouvá o hodinu dopředu vůči geografickému času – západ slunce tak nastává o hodinu později.

Jak nastavit hodinky?

Manuální hodinky mají ruční nátah nebo automatický a klasické analogové hodinky mají mnoho mechanických prvků a obvykle je je třeba nastavit ručně. To obvykle znamená vytáhnutí korunky a pak nastavení ukazatelů na aktuální čas.

V současnosti mnoho hodinek a dalších zařízení mění čas automaticky. Patří sem chytré hodinky, hodinky s rádiovou synchronizací, GPS, počítače, tablety nebo chytré telefony. U těchto zařízení je potřeba nastavení ukazatelů méně problematické. Jsou vybaveny automatickou synchronizací - mění čas bez zásahu člověka.

Zařízení pro nastavení času veletržních hodin používají obvykle tlačítka „adjust“ a „mode“ - tímto způsobem se dostaneme do nastavení času a hodin a můžeme změnit čísla na displeji. Opětovné stisknutí tlačítka „mode“ nás přenese na minuty a další nám umožní přijmout změny.

Nevýhody změny času

Změna času však má mnoho nevýhod - například obtížnost přizpůsobení biologických hodin novému času, vysoké náklady pro letecké, železniční a jiné dopravní společnosti a také náklady na IT systémy. Vážným problémem je také porušení jízdních řádů nebo letových plánů a narušená pozornost, jejíž důsledky mohou být různé - například zvýšení počtu nehod.

Změna času v Polsku dvakrát do roka je dražší než snížení nákladů na spotřebu energie spojených s touto změnou. V současné době změna času nemá významný vliv na úsporu energie.

Zajímavosti o změně času

Dokonce i na Antarktidě platí změny času - od května do září je polární zima, což znamená málo slunečního světla. Celý čas je polární noc. V letních měsících slunce svítí neustále, bez ohledu na denní dobu. Existuje zde však mnoho výzkumných stanic z různých zemí světa, proto se zavádí čas, který platí v domovské zemi.

Konec změny času?

Evropská komise plánovala již před několika lety ukončení praxe změny času. V roce 2018 proběhla v evropských institucích debata na toto téma, která se blížila k rozhodnutí. Tehdy Evropská komise představila návrh a výsledky průzkumů provedených v členských státech, v nichž se 84% respondentů vyslovilo pro zrušení změny času. Projekt se vrátil k projednání také v roce 2019 a získal podporu Komise. Bohužel poslední změna času v Unii, která měla proběhnout v roce 2021, byla narušena pandemií COVID-19, dokončením brexitu a válkou na Ukrajině. V říjnu 2021 vydala Evropská komise komunikaci o změnách času v letech 2022-2026. Podle ní "všechny členské státy Unie musí vytvořit právní předpisy, které budou pokračovat v dosavadních dohodách o změně času". Z toho plyne, že ukončení změny času nenastane nejméně do roku 2026. Jak to bude ve skutečnosti? Uvidíme...